Dekameron w XHTML-u, czyli arcydzieło Boccaccia w sieci
W projektach związanych z „digital humanities”, czyli mających na celu rozbudowę sieciowych zasobów poświęconym naukom humanistycznym, prym wiodą bezsprzecznie uniwersytety amerykańskie. Wynika to nie tylko z zaawansowania technologicznego Stanów Zjednoczonych, ale także z wagi, jaką przywiązują tamtejsi uczeni do wykorzystania serwisów WWW jako narzędzi w edukacji i badaniach naukowych.
Tym dwóm celom ma służyć strona poświęcona „Dekameronowi” Boccaccia stworzona w ramach Department of Italian Studies of Brown University. Inicjatywa ta wraz z kilkudziesięcioma podobnymi stanowi owoc aktywności tamtejszej Scholarly Technology Group (STG). Jej zadanie polega na dostarczanie kompleksowych rozwiązań technologicznych dla instytutów, bibliotek i ośrodków badawczych istniejących na Uniwersyteci Browna, które zajmują się szeroko pojęta humanistyką.
Sama strona poświęcona „Dekameronowi” jest przygotowana w sposób bardzo interesujący i kompetentny. Dotyczy to zarówno kwestii technicznych, jak
i merytorycznych. Do dyspozycji mamy tekst włoski i angielski arcydzieła Boccaccia z możliwością wyszukiwania poszczególnych słów albo ich kombinacji. Każdemu z problemów takich jak czarna śmierć 1348 roku (Boccaccio pisał we Florencji ogarniętej epidemią dżumy i opisał ją bardzo szczegółowo na początku swojego dzieła), historia polityczno- społeczna Italii, tradycja literacka, kluczowych dla osadzenia tekstu w realiach epoki, został poświęcony osobny artykuł.
Uzupełnieniem całości są mapy oraz, co warte podkreślenia, bibliografia prac włoskich i angielskich dotyczących „Dekameronu”.