Na tej stronie piszemy o nowej humanistyce i relacjach między historią a mediami (zwłaszcza internetem) | Poleć nas na Facebooku
 
 

“Monumenta Germaniae Historica” w całości dostępne on-line

Każdy, kto poważnie myśli o zajmowaniu się historią wieków średnich, musi koniecznie zaznajomić się z „Pomnikami dziejowymi Niemiec” (Monumenta Germaniae Historica, w skrócie MGH) Jest to największe wydawnictwo źródłowe dotyczące tej epoki. Liczy kilkaset tomów, które teraz w całości i, co najważniejsze, nieodpłatnie są dostępne w internecie pod adresem www.dmgh.de.

Obejmuje ono teksty przeważnie łacińskie powstałe od schyłku starożytności do późnego średniowiecza. Zostały one pogrupowane w poszczególne serie tematyczne. Znajdziemy tam dzieła historiograficzne (kroniki, roczniki), zbiory praw (np. prawa barbarzyńców spisane po łacinie, takie jak frankijskie Lex salica – Prawo Salickie), dokumenty władców merowińskich, karolińskich oraz cesarzy niemieckich, dzieła średniowiecznych poetów piszących po, czy wreszcie „Quellen zur Geistesgeschichte des Mittelalters”, czyli źródła do dziejów kultury średniowiecza. W ramach tych ostatnich zostało m.in. wydane fundamentalne dzieło Lorenzo Valli na temat słynnej Donacji Konstantyna, w którym wielki humanista udowodnił, że jest ona fałszerstwem. Tytuł wydawnictwa może być mylący, gdyż w rzeczywistości teksty w nim zebrane dotyczą szeroko pojętej historii wieków średnich, a nie tylko historii Niemiec.

7777hdg3kss.jpg

Wszystkie teksty dostępne na stronie MGH są wydaniami przygotowanymi podług kryteriów filologicznych, a więc mogą stanowić podstawę dla pracy naukowej historyka, czego nie można powiedzieć o innych licznych źródłach historycznych dostępnych w sieci.

Materiały dostępne w ramach DMHG w większości ukazały się drukiem w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku, okresie wielkiego rozkwitu filologii niemieckiej, ale nic nie straciły na swojej naukowej wartości. Oprócz tego do projektu dodawane są także współczesne edycje tekstów średniowiecznych.

Wszystkie materiały można ściągnąć na dysk twardy komputera. Ponieważ każda strona jest zapisana w oddzielnym pliku PDF, dlatego skompletowanie całego zestawu potrzebnych nam źródeł może się okazać pracochłonne. Na szczęście każdy tom jest jednak zaopatrzony w bardzo dobry indeks rzeczowy i osobowy, co wydatnie skraca czas poszukiwań.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

Być może zainteresują Cię też te artykuły:

 1. Kobieta i mężczyzna. Historia flirtu – „Studia Historica Gedanensia”

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Kathy Charmaz, Teoria ugruntowana. Praktyczny przewodnik po analizie jakościowej

Książka – jak wskazuje podtytuł – nie oferuje jedynie abstrakcyjnej wiedzy teoretycznej. Autorka prowadzi czytelnika przez cały proces badawczy: od stworzenia koncepcji, poprzez zbieranie danych, aż do ich analizy oraz zaprezentowania w formie tekstu naukowego. Wszytko zaś w duchu konstruktywistycznej odmiany teorii ugruntowanej.

mw: Wydaje mi się, że wobec możliwości przeszukiwania pełnotekstowego znaczenie metadanych maleje (chociaż oczywiście...

Hanna Staszewska: Zgadza się. Bałagan w przyporządkowaniu słów kluczowych do poszczególnych książek dotyczy także...

R.S.: Z tymi opisami w polskich bibliotekach cyfrowych też nie zawsze jest najlepiej. W słowach kluczowych jest jeden...

Monika: Chciałabym również zaprosić na swojego bloga poświęconego historii oraz odtwórstwu historycznemu z okresu...

J.: Swietnie to moze polskie zasoby nie sa opisane bo bilioteki cyfrowe to zywe organizmy i chciazby to co dawno bylo...

Agnieszka: Miło mi, że Antiquitates znalazły się na liście, dziękuję :) Pozwolę sobie dorzucić w związku z tym blog,...

Lena: Wzruszyłam się, gdy uświadomiłam sobie, że należę do barbarzyńców epoki przejściowej, którzy wprawdzie z...

mw: Archiwalia przechowywane przez TVP wcale do niej nie należą i nigdy nie należały (nawet te powstałe po 1994 r.)...

gds: Niestety, o tym w szkole dowiedzieć się nie mogłem :/ Trochę z innej beczki – muzykę w tle zapowiedzi sam...

FortArt: Dziękuję, za umieszczenie mojego reklamowego bloga w tym zaszczytnym miejscu. Zgłaszam zatem istnienie...

Michał: Jako autor bloga ‘Kadrinazi’ jest mi niezwykle miło, że moje wypociny znalazły się w tak...

R.S.: Są też blogi Dudka i Żaryna na Salonie24 (http://antoni.dudek.salon24.p l/; http://jan.zaryn.salon24.pl/)

Agnieszka: formularz dotyczy osób zgłaszających wystąpienie; a czy można uczestniczyć biernie czyli wpaść posłuchać?

Radosław: Moja praca to przekrój szeroko na pojętej rekonstrukcji historycznej. Poza tym praca ta ma na celu pewne...

Hanna Staszewska: No dobrze:) Przeczytałam jeszcze raz artykuł MR i po raz kolejny muszę się zgodzić z jego tezami....

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (367)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"