ENRICH – kolejny krok w kierunku Europejskiej Biblioteki Cyfrowej
Maciej Rynarzewski, 20.03,2008
Projekt European Networking Resources and Information concerning Cultural Heritage, czyli w skrócie ENRICH (ang. wzbogacać)] ma umożliwiać ciągły bezpośredni dostęp do zdigitalizowanych rękopiśmiennych zabytków dziedzictwa kulturowego, znajdujących się w różnych europejskich instytucjach kultury i w zasobach poszczególnych bibliotek cyfrowych krajów EU. W ramach projektu stworzone zostanie wirtualne środowisko badawcze przeznaczone w szczególności do pracy nad manuskryptami, inkunabułami i starodrukami dedykowane specjalnie historykom. Projekt finansowany jest ze środków programu eContentplus, którego celem jest promocja i zwiększenie dostępności materiałów elektronicznych w łatwo internetowych wielojęzykowych repozytoriach. ENRICH, jako projekt przewidziany na lata 2007-2009, będzie docelowo działał w oparciu środowisko biblioteki cyfrowej Manuscriptorium, która już dziś skupia materiały z 46 kolekcji, głównie z terenu Czech.
Jak czytamy na stronie projektu: Docelową grupę użytkowników projektu ENRICH stanowią biblioteki, muzea, archiwa, pracownicy naukowi i studenci oraz wszyscy inni zainteresowani. Projekt pozwoli im na przeszukiwanie i dostęp do dokumentów, które są trudno osiągalne w inny sposób. Poza obrazami zdigitalizowanych dokumentów możliwy będzie również dostęp do innych typów obiektów, takich jak zapisane w formacie TEI transkrypcje czy pliki audio oraz wideo. Użytkownicy będą mieli również do dyspozycji narzędzia, które pomogą im tworzyć własne dokumenty i osobiste biblioteki cyfrowe. Narzędzia te będą również wspierały wielojęzyczność, w tym także wielojęzyczne ontologie, umożliwiające wyszukiwanie danych w języku lokalnym, a ich pobieranie w języku źródłowym.
Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej. Partnerami technologicznymi są instytucje z terenu całej Europy m.in.: Oxford University Computing Services z Wielkiej Brytani, Computer Science for the Humanities z Koloni, Centro per la comunicazione e l’integrazione dei media z Florencji, Instytut Matematyki i Informatyki w Wilnie, SYSTRAN z Paryża i Biblioteka Narodowa Hiszpanii oraz twórca polskiego oprogramowania bibliotek cyfrowych dLibra - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Projekt wspierany jest także przez biblioteki narodowe oraz uniwersyteckie z kilkunastu państw Europy.
Konsorcjum ENRICH ma w planach ścisła współpracę z The European Library – TEL. W momencie uruchomienia The European Digital Library – EDL, (projekt EDLnet w ramach programu eContentplus) zasoby projektu ENRICH dostępne poprzez Manuscriptorium staną się integralna częścią tego projektu.
Zasoby finansowe jakie Unia Europejska inwestuje w digitalizację oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego (eContentplus – 149 mln € na lata 2005-2008) pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Zapowiada to olbrzymie zmiany w dziedzinie dostępności źródeł historycznych - m.in.: lepszy dostęp do zagranicznych źródeł (zdalne korzystanie z zagranicznych archiwów i bibliotek) oraz definitywne zakończenie ery mikrofilmów. W trend ten doskonale wpisuje się także rodzimy rozwój bibliotek cyfrowych nastawionych przeważnie na materiały historyczne.
Kategorie: Narzędzia
Tagi:
Brak komentarzy