Rozpoczyna działalność Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe powstało na mocy decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przekształceniu dotychczas działającego Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję o dużo szerszym zakresie działania. Do zadań NAC należą przede wszystkim:
- archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym „dokumentu elektronicznego”
- archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów
- digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych
- udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, również on-line
Narodowe Archiwum Cyfrowe to przełom. Jesteśmy pierwszym polskim archiwum cyfrowym, a zarazem pierwszą polską instytucją administracji państwowej, która samodzielnie tworzy i wdraża programy oraz systemy informatyczne w oparciu o otwarte oprogramowanie – mówi dyrektor i twórca NAC, dr Nikodem Bończa Tomaszewski – Naszym najważniejszym celem jest stworzenie systemów do archiwizacji oraz udostępniania informacji i materiałów archiwalnych on – line.
Nie tylko mówimy o open source, ale także wdrażamy nasze założenia w życie – podkreśla Rafał Magryś, odpowiedzialny za tworzenie systemów informatycznych NAC – Trwają przygotowania do udostępnienia programu ImagiNAC. Prowadzimy także intensywne prace nad ukończeniem prototypu ZoSIA – Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej. Obydwa projekty w całości oparte są na otwartym oprogramowaniu. Liczymy na ich życzliwe przyjęcie przez środowisko open source – dodaje Magryś.
ImagiNAC to pierwszy w Polsce program komputerowy zbudowany i udostępniany przez urząd administracji rządowej na zasadach Open Source. ImagiNAC służy do masowej cyfrowej obróbki zdigitalizowanych obrazów. Wersja 1.5 dla systemu Linux będzie dostępna już wkrótce na stronie NAC.
Więcej informacji o założeniach i projektach Narodowego Archiwum Cyfrowego można uzyskać na stronie www.nac.gov.pl, który rozpoczęło swoją działalność 8 marca.
Na nowej stronie znajduje się także kolekcja ponad 80 tysięcy mało znanych zdjęć, ze zbiorów NAC. Zbiór ten obejmuje okres od początków II Rzeczpospolitej do wczesnych lat powojennych. Dużą wartość mają materiały dokumentujące życie polityczne w Polsce z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Znaleźć tam można również przedwojenne zdjęcia miast takich jak Warszawa czy Kraków oraz zbiór fotografii dokumentujących działalność Radia Wolna Europa.
Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia zbiory bezpłatnie wszystkim zainteresowanym w swojej siedzibie, a wybrane materiały dostępne są on-line. Świadczy też płatne usługi w zakresie skanowania fotografii i materiałów archiwalnych, digitalizacji nagrań, skanowania mikrofilmów etc., a także udziela praw do publikacji posiadanych materiałów.
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
• • •
Kategorie: Zasoby
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku
Być może zainteresują Cię też te artykuły:
Komentarze