Na tej stronie piszemy o nowej humanistyce i relacjach między historią a mediami (zwłaszcza internetem) | Poleć nas na Facebooku
 
 

Marzec 1968 w internecie

Czterdziesta rocznica wydarzeń marcowych jest silnie obecna w mediach – również w internecie. Obok dyskusji politycznych i inicjatyw upamiętniających bohaterów tamtego czasu znaleźć można online wiele zasobów, które mogą przydać się w poznawaniu lub pogłębianiu wiedzy o Marcu ’68. Publikujemy informacje o najciekawszych z nich.

Marzec 1968 – projekt Instytutu Pamięci Narodowej. Na stronie opublikowano krótkie teksty historyczne, dużo nieznanych zdjęć, filmy operacyjne Służby Bezpieczeństwa i fragmenty ścieżki dźwiękowej z „Dziadów” Kazimierza Dejmka. W dziale czytelnia znaleźć można dostępne za darmo pełne wersje wydawnictw IPN związanych z Marcem ‘68.

Marzec 68. Dziennik komandosa – blog Jana Lityńskiego, pisany czterdzieści lat po wydarzeniach marcowych. Projekt gazety.pl Więcej

Marzec 1968 – zestaw odnośników w projekcie www.marzec1968.pl realizowanym przez IPN.

Portal Marca 1968 – portal poświęcony marcowym wydarzeniom opublikowany w ramach serwisu gazeta.pl

Kampania prasowa Marca ’68 – strona portalu Reporterzy.info publikuje informacje o prasowych reakcjach na wydarzenia marca 1968 roku.

Marzec 68. Pożegnania i powroty. Warsztaty dokumentalne. – Projekt obejmuje organizację cyklu warsztatów dziennikarsko-archiwalnych prowadzonych przez filmowców, pisarzy, historyków, a także dziennikarzy i fotografików z Polski i Izraela z udziałem studentów z obu krajów.

11w66dhkd32s3adss32d.jpg
Fot. Ośrodek KARTA (#)

Dariusz Gawin – Marzec 1968 – potęga mitu – Wydarzenia Marca 1968 roku stały się jednym z mitów założycielskich III Rzeczypospolitej. Obchodzona w roku 1998 ich trzydziesta rocznica potwierdziła w pełni szczególne miejsce, jakie zajmują one w hierarchii oficjalnie honorowanych dat z polskiej historii. Powstaje jednak pytanie: dlaczego takiej rangi nie dostąpiły inne, czasem o wiele bardziej gwałtowne i tragiczne, akty oporu przeciwko systemowi komunistycznemu? Jakie cechy Marca przesądziły o jego szczególnej legendzie?

Marzec 1968 r. – Archiwum Państwowe w Łodzi – na stronie znaleźć można m. in. skany oryginalnych dokumentów, fragmenty gazet itp.

„Marzec 1968 i 1988″ w Krakowie (video) – W dwudziestą rocznicę „Marca 68″ w Krakowie przed UJ, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Wolność i Pokój oraz Federacja Młodzieży walczącej zorganizowały wiec, w który wzięło udział kilkaset osób. Po wiecu demonstranci próbowali przejść przed Urząd Miasta, ale zostali rozpędzeni przez oddziały ZOMO. „Aktyw robotniczy”, 20 lat później, solidaryzował się już ze studentami… Zobacz wideo z wydarzeń z roku 1968 i 1988.

Witold Wierzejski, kolekcja autorska – wydarzenia marcowe 1968 pod Politechniką Warszawską – Kolekcja 25 fotografii wykonanych w marcu 1968 przez Witolda Wierzejskiego. Autor, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej,udokumentował z okna Wydziału Elektroniki PW rozpędzanie demonstracji studenckiej przez siły milicyjne. Kolekcję uzupełniają 4 fotografie nieznanego autora z tych samych wydarzeń. Wszystkie zdjęcia udostępnił Witold Wierzejski.

Serwis fotograficzny XX wieku – album 1968 – obszerny zasób fotografii archiwalnych dotyczących wydarzeń 1968 roku.

Z donosów i meldunków – W marcu trafi do księgarń pierwszy tom wydawnictwa IPN „Marzec 1968 w dokumentach MSW”. Choć od kilku lat historycy mają możliwość dostępu do akt MSW dotyczących wspomnianej problematyki, to jednak niewiele z nich zostało opracowanych i opublikowanych. Tom pierwszy pt. „Niepokorni” poświęcono niektórym aspektom genezy Marca ’68. Tom drugi będzie kroniką wydarzeń w Warszawie od 30 stycznia do 3 maja 1968 roku zestawioną z informacji, meldunków i notatek różnych jednostek MSW i wydziałów Komendy MO m. st. Warszawy, uzupełnioną dokumentami ukazującymi stosunek Kościoła rzymskokatolickiego do wspomnianych wydarzeń. W tomie trzecim i czwartym zostaną zaprezentowane dokumenty dotyczące śledztwa, represji oraz inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa uczestników Marca ’68.

Profesor Jerzy Eisler o Marcu ’68Marzec 1968 – pod tym umownym pojęciem kryje się kilka różnych, niekoniecznie ze sobą powiązanych wątków.

„Mój 1968. Po drugiej stronie muru” – to książka złożona z dwu esejów na temat wydarzeń 1968 roku w Czechosłowacji i w Polsce pióra Umberto Eco. Dwie opowieści, które składają się na książkę, bardzo różnią się atmosferą. W Pradze Eco trafił na kulminacyjny moment buntu, opisuje tłum zachłystujący się ostatnimi godzinami wolności. W Warszawie trafia do zupełnie innego świata. Od fali demonstracji marcowych minęło już kilka miesięcy, ich uczestnicy siedzą w więzieniach, „syjoniści” masowo wyjeżdżają z kraju, nikt nie chce wypowiadać się dla włoskiego tygodnika pod własnym nazwiskiem.

Archiwum Opozycji – 1968 – obszerne kalendarium wydarzeń Marca ’68, bibliografia i opis zasobów archiwalnych dostępnych w Ośrodku KARTA.

Forum dyskusyjne Marca ’68 – forum uruchomione w ramach portalu gazeta.pl

Jarosław Tarań – fotografie z 1968 roku – 90 fotografii z roku 1968 – kolejny fragment kolekcji autorskiej Jarosława Tarania, wieloletniego fotoreportera „Expresu Wieczornego”.

Marzec ’68 – publikacje IPN – dostępne za darmo publikacje Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące historii wydarzeń z marca 1968 roku.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Kathy Charmaz, Teoria ugruntowana. Praktyczny przewodnik po analizie jakościowej

Książka – jak wskazuje podtytuł – nie oferuje jedynie abstrakcyjnej wiedzy teoretycznej. Autorka prowadzi czytelnika przez cały proces badawczy: od stworzenia koncepcji, poprzez zbieranie danych, aż do ich analizy oraz zaprezentowania w formie tekstu naukowego. Wszytko zaś w duchu konstruktywistycznej odmiany teorii ugruntowanej.

mw: Wydaje mi się, że wobec możliwości przeszukiwania pełnotekstowego znaczenie metadanych maleje (chociaż oczywiście...

Hanna Staszewska: Zgadza się. Bałagan w przyporządkowaniu słów kluczowych do poszczególnych książek dotyczy także...

R.S.: Z tymi opisami w polskich bibliotekach cyfrowych też nie zawsze jest najlepiej. W słowach kluczowych jest jeden...

Monika: Chciałabym również zaprosić na swojego bloga poświęconego historii oraz odtwórstwu historycznemu z okresu...

J.: Swietnie to moze polskie zasoby nie sa opisane bo bilioteki cyfrowe to zywe organizmy i chciazby to co dawno bylo...

Agnieszka: Miło mi, że Antiquitates znalazły się na liście, dziękuję :) Pozwolę sobie dorzucić w związku z tym blog,...

Lena: Wzruszyłam się, gdy uświadomiłam sobie, że należę do barbarzyńców epoki przejściowej, którzy wprawdzie z...

mw: Archiwalia przechowywane przez TVP wcale do niej nie należą i nigdy nie należały (nawet te powstałe po 1994 r.)...

gds: Niestety, o tym w szkole dowiedzieć się nie mogłem :/ Trochę z innej beczki – muzykę w tle zapowiedzi sam...

FortArt: Dziękuję, za umieszczenie mojego reklamowego bloga w tym zaszczytnym miejscu. Zgłaszam zatem istnienie...

Michał: Jako autor bloga ‘Kadrinazi’ jest mi niezwykle miło, że moje wypociny znalazły się w tak...

R.S.: Są też blogi Dudka i Żaryna na Salonie24 (http://antoni.dudek.salon24.p l/; http://jan.zaryn.salon24.pl/)

Agnieszka: formularz dotyczy osób zgłaszających wystąpienie; a czy można uczestniczyć biernie czyli wpaść posłuchać?

Radosław: Moja praca to przekrój szeroko na pojętej rekonstrukcji historycznej. Poza tym praca ta ma na celu pewne...

Hanna Staszewska: No dobrze:) Przeczytałam jeszcze raz artykuł MR i po raz kolejny muszę się zgodzić z jego tezami....

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
doswiadczyc

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (369)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"