Na tej stronie piszemy o nowej humanistyce i relacjach między historią a mediami (zwłaszcza internetem) | Poleć nas na Facebooku
 
 

Jan Lityński i blog z marca 1968 roku

Jest rok 2008. Nadrabiam zaległości. Bo w marcu 1968 nie pisałem dziennika. Byłem zbyt zajęty działaniem, a pozostawianie po sobie śladów na piśmie mogło się skończyć wsypą po rewizji bezpieki. Co tak naprawdę robiłem w Marcu ’68? O tym chcę opowiedzieć w tej mojej wyprawie pamięci do wiosny tamtego roku. – wyznaje na blogu Marzec 68. Dziennik komandosa jego autor Jan Lityński.

W roku 1968 roku Lityński był studentem V roku matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jak sam jednak pisze odnoście tego okresu: Prawdę mówiąc, od początku tego roku mało zajmuje się studiami. Codziennie niemal spotykam się z przyjaciółmi, knujemy przeciw systemowi. Większość z nas za kilka tygodni wyląduje w więzieniu. Wierzymy, że nasze działania coś znaczą. Ale skąd możemy wiedzieć, że lada dzień całą Polskę ogarnie studencki bunt.

Codzienne wpisy na blogu Jana Lityńskiego w założeniu mają opowiadać historię sprzed 40 lat tak, jakby opisywane wydarzenia działy się dziś. Blog stanowi odpowiednik nigdy nie pisanego pamiętnika z tamtych dni. Dlatego też autor opisuje więcej niż tylko wydarzenia mające wówczas miejsce. Relacjonuje także życie towarzyskie kręgu organizatorów protestu, tak jakby zrobił to wówczas, chcąc zatrzymać uciekające wspomnienia. We wpisie z 5 marca czytamy np.: Tak więc zaczynałem dzień od kawy w Bristolu (Jacek uważał, że spotykać się należy w Harendzie dostępniejszej dla studenckiej kieszeni, ja jednak, mając stały dochód z korepetycji, wolałem elegantszy, jaśniejszy, z lepszą kawą Bristol).

hh47w8s83kld.jpg
Jan Lityński, fot. z 1979 roku. (Fotohistoria.pl, Ośrodek KARTA)

Powstanie bloga wpisuje się w szersze obchody czterdziestej rocznicy wydarzeń Marca 1968 roku. Sposób w jaki autor podszedł do tego wydarzenia jest jak na polskie warunki oryginalny. Pozwala obserwować te historyczne wydarzenia oczami jednego z ich głównych bohaterów. Dzień po dniu.

Jan Lityński (ur. 1946). Jeden z tzw. „komandosów”, organizator i uczestnik wydarzeń Marca ‘68, skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności. Współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, redaktor „Robotnika”. Członek KSS „KOR”. W stanie wojennym internowany. Po wyjściu na przepustkę w roku 1983 nie wrócił do więzienia, zszedł do „solidarnościowego” podziemia. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Był posłem X kadencji w PRL, a potem I, II i III kadencji już w wolnej Polsce. Dziennikarz, polityk, pisarz.

pixelstats trackingpixel

• • •

Kategorie: Formy upamiętnienia / Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Udostępnij na Facebooku

Kliknij tutaj, aby wygenerować przejrzystą wersję do czytania lub wydruku

 

Komentarze

 • Your gravatar
  Imię
   
   

  Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

   
   

Kathy Charmaz, Teoria ugruntowana. Praktyczny przewodnik po analizie jakościowej

Książka – jak wskazuje podtytuł – nie oferuje jedynie abstrakcyjnej wiedzy teoretycznej. Autorka prowadzi czytelnika przez cały proces badawczy: od stworzenia koncepcji, poprzez zbieranie danych, aż do ich analizy oraz zaprezentowania w formie tekstu naukowego. Wszytko zaś w duchu konstruktywistycznej odmiany teorii ugruntowanej.

mw: Wydaje mi się, że wobec możliwości przeszukiwania pełnotekstowego znaczenie metadanych maleje (chociaż oczywiście...

Hanna Staszewska: Zgadza się. Bałagan w przyporządkowaniu słów kluczowych do poszczególnych książek dotyczy także...

R.S.: Z tymi opisami w polskich bibliotekach cyfrowych też nie zawsze jest najlepiej. W słowach kluczowych jest jeden...

Monika: Chciałabym również zaprosić na swojego bloga poświęconego historii oraz odtwórstwu historycznemu z okresu...

J.: Swietnie to moze polskie zasoby nie sa opisane bo bilioteki cyfrowe to zywe organizmy i chciazby to co dawno bylo...

Agnieszka: Miło mi, że Antiquitates znalazły się na liście, dziękuję :) Pozwolę sobie dorzucić w związku z tym blog,...

Lena: Wzruszyłam się, gdy uświadomiłam sobie, że należę do barbarzyńców epoki przejściowej, którzy wprawdzie z...

mw: Archiwalia przechowywane przez TVP wcale do niej nie należą i nigdy nie należały (nawet te powstałe po 1994 r.)...

gds: Niestety, o tym w szkole dowiedzieć się nie mogłem :/ Trochę z innej beczki – muzykę w tle zapowiedzi sam...

FortArt: Dziękuję, za umieszczenie mojego reklamowego bloga w tym zaszczytnym miejscu. Zgłaszam zatem istnienie...

Michał: Jako autor bloga ‘Kadrinazi’ jest mi niezwykle miło, że moje wypociny znalazły się w tak...

R.S.: Są też blogi Dudka i Żaryna na Salonie24 (http://antoni.dudek.salon24.p l/; http://jan.zaryn.salon24.pl/)

Agnieszka: formularz dotyczy osób zgłaszających wystąpienie; a czy można uczestniczyć biernie czyli wpaść posłuchać?

Radosław: Moja praca to przekrój szeroko na pojętej rekonstrukcji historycznej. Poza tym praca ta ma na celu pewne...

Hanna Staszewska: No dobrze:) Przeczytałam jeszcze raz artykuł MR i po raz kolejny muszę się zgodzić z jego tezami....

Zachęcamy do zgłaszania informacji o wydarzeniach, nowych publikacjach, interesujących serwisach internetowych i artykułach dostępnych online. Aby wysłać wiadomość, skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres e-mail (wymagane)

Prosimy wybrać temat wiadomości

Treść wiadomości

Prosimy przepisać kod z obrazka:
captcha


Kilka razy w miesiącu wysyłamy tekstowego maila z informacją o nowych materiałach dostępnych na stronie. Nie publikujemy reklam, a czasem nawet rozdajemy książki. Subskrybuj newsletter.

Najnowsze materiały (opublikuj swój)
Przewodnik po otwartej nauce

Broszura do pobrania

Publikacja jest wyborem artykułów opublikowanych w ciągu kilku lat istnienia serwisu. Zebrane tu teksty opisują projekty, koncepcje i wyzwania związane z funkcjonowanie instytucji pamięci (archiwów, muzeów) we współczesnym zmediatyzowanym, wielokulturowym społeczeństwie. Jakie strategie działania przyjmują te instytucje wobec gwałtownego rozwoju Internetu?

Pobierz: Historia, nowe media i instytucje pamięci (367)

 

Serwis objęty jest patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz portalu historycznego Histmag.org

Od 9 stycznia 2010 Historia i Media jest projektem Fundacji Nowoczesna Polska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra"