Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (03.03, 2008) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

MuseTech Central – nowe technologie w instytucjach dziedzictwa kulturowego

W Internecie rozpoczął niedawno działalność nowy serwis – MuseTech Central, którego celem jest rejestrowanie projektów związanych z zastosowaniem nowoczesnych technologii w instytucjach dziedzictwa kulturowego – czytamy na stronie Musematic.

Projekt o nazwie MuseTech Central – MCN Project Registry jest wspólną inicjatywą Museum Computer Network oraz Museum Software Foundation. Ma ona promować wiedzę na temat aktualnie wprowadzanych oraz zakończonych projektów związanych z szeroko rozumianym zastosowaniem technologii w muzeach, bibliotekach i archiwach.

54fdg32hsj.jpg

MuseTech Central skupia informacje o projektach związanych np.: z wdrożeniami systemów zarządzania materiałami elektronicznymi, digitalizacją zasobu lub projektami zastosowania materiałów multimedialnych oraz interaktywnych w placówkach edukacyjnych. Pośród kilkudziesięciu instytucji już biorących udział w MuseTech Central – MCN Project Registry znajduje się między innymi Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku, co mówi samo za siebie odnośnie aspiracji autorów projektu.

Powstanie takiego repozytorium danych powinno skutecznie zwiększyć przepływ informacji oraz usprawnić pozyskiwanie finansów na rozwój technologiczny sektora instytucji dziedzictwa kulturowego. Wielką zaletą MuseTech Central jest wolny dostęp do danych w serwisie, zaś rejestracji wymaga się jedynie w przypadku chęci wprowadzenia kolejnego projektu do systemu. Standardowy opis wdrażanego zadania zawiera między innymi: krótki opis założeń i sposób planowanego wykonania, aktualny status, ramy czasowe, budżet, łącza do stron związanych z przedsięwzięciem oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za nadzór nad projektem.

W serwisie znajdują się między innymi projekty: Photographic Exhibitions in Britain 1839-1865 związany z publikacjami elektronicznymi i zarządzaniem zasobem historycznym dotyczącym fotografii oraz Oral History Archive mający na celu przeniesienie zasobu The Jewish Women’s Archive w przestrzeń internetu – z wykorzystaniem rozwiązań Web 2.0.

MuseTech Central – MCN Project Registry znajduje się obecnie w fazie rozwoju, jednak wydaje się, iż sama idea i funkcjonalność powinny zapewnić mu szybki sukces.

 

• • •

Kategorie: Muzeum - nowe strategie Narzędzia Zasoby

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze