Nowy numer czasopisma “Kultura i Historia”
Czasopismo „Kultura i Historia” istnieje od 2001 roku, jako najstarsze polskie czasopismo naukowe (recenzowane) ukazujące się w Internecie. Do roku 2007 wydano dwanaście numerów poświęconych szeroko pojętej problematyce kultury (również w kontekście historycznym).
Artykuły z najnowszego numeru (dostępnego na tej stronie) koncentrują się na grach i ich kulturowym, a także edukacyjnym znaczeniu.
Espen Aarseth w tekście Walczyłem przeciw prawu: wywrotowa gra i gracz implikowany zastanawia się nad koncepcją i funkcją gracza. Czy gracz w ogóle istnieje? Potencjalny gracz, zanim stanie się graczem faktycznym, musi otrzymać jakieś instrukcje, albo od samej gry, albo z instrukcji czy materiałów dodatkowych. W ten sposób gracz jest tworzony przez te instrukcje i przez nabyte na początku doświadczenie.
Mirosław Filiciak i Alek Tarkowski rozmawiają Richardem A. Bartle, wykładowcą Uniwersytetu Essex, brytyjskim projektantem gier. Bartle wspólnie z Royem Trubshawem stworzył w roku 1978 pierwszą grę MUD, protoplastę współczesnych masowych gier sieciowych takich jak „World of Warcraft”. W grach mamy trzy typy opowieści. Tło, które opisuje historię świata i wyjaśnia obecną sytuację świata. Indywidualną opowieść gracza, na którą składają się jego doświadczenia w grze i którą może opowiedzieć znajomym. Wreszcie narracja w grze, motywująca graczy, choć równocześnie wrzucająca wszystkich do jednego worka, co nie zawsze jest dobre.
Więcej artykułów znaleźć można na stronie www.kulturaihistoria.umcs.lublin.pl/.
Pozostańmy w kontakcie! Zachęcamy do subskrybcji newslettera oraz korzystania z profilu Historia i Media na Facebooku i Twitterze.