Rok działalności Discovery TVN Historia

link

15 listopada minął rok od uruchomienia kanału Discovery Historia. W tym okresie zaprezentowano ponad 180 godzin premierowych programów wyprodukowanych przez TVN dla Discovery Historia oraz ok. 200 filmów historycznych zakupionych przez Discovery od światowych dystrybutorów.

Discovery Historia wykorzystuje wszelkie techniki narracji filmowej i telewizyjnej: od klasycznego dokumentu relacjonującego fakty, aż po materiały fabularyzowane, w których odgrywane są wydarzenia z przeszłości. Poruszane na kanale TVN Discovery Historia tematy odnoszą się do wielkich problemów historii, ale także do faktów, które na pierwszy rzut oka mają niewielkie znaczenie dla współczesności, ale są z różnych punktów widzenia oryginalne, interesujące i w pewien sposób wpływające na współczesność.

W rozesłanej niedawno informacji prasowej polskie Discovery Historia podsumowało rok swojej działalności, opisując najbardziej udane i cieszące się największą popularnością produkcje i inicjatywy:

„Wrzesień 39” – programy opisujące dzień po dniu Wojnę Obronną 1939 roku toczoną przez armię polską z najeźdźcami z zachodu i ze wschodu. To pierwsza próba podsumowania kampanii wrześniowej w jednej serii filmowej. Tamte dramatyczne dni wspominają ostatni żyjący weterani. Każdy dzień kampanii podsumowuje krótko i trafnie znany historyk dr Andrzej Kunert.


3 marca 2007 roku w teatrze Łaźnia Nowa w Nowej Hucie odbyła się premiera filmu Discovery Historia „Nowa Huta – Miasto gniewu i nadziei”.

„Magazynek” – seria skierowana przede wszystkim do męskiej widowni. Przedstawia najciekawsze egzemplarze uzbrojenia używane przez polskich żołnierzy regularnej armii, a także partyzantów w czasie II Wojny Światowej.

„Było nie było” – zabawa historią, w której główne role grają dwaj młodzi historycy Michał Wójcik i Maciej Łubieński. Bez kompleksów wcielają się w sławne postaci historyczne, by przedstawić ich losy i najważniejsze momenty z historii Polski. Obalają mity, wyjaśniają przyczyny zdarzeń, opowiadają anegdoty. Prawda historyczna podana w formie dowcipnej i intrygującej zarazem.

„Na tropach tajemnic” – w tej serii autorzy starają się zgłębić niewyjaśnione sekrety z różnych epok. Zadają pytania i szukamy odpowiedzi razem z archeologami i historykami.

TVN Historia współpracuje również z Ośrodkiem KARTA, między innymi realizując cykl „Historie z Karty”. Do 52 numeru kwartalnika „Karty” dołączona została płyta DVD z programem przygotowanym na początku 2007 roku przez TVN Discovery Historia, którego jednym z bohaterów jest Stanisław Czuruk.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *