Rosyjanie odpowiadają na “Katyń” filmem o “Wielkiej Smucie”?

link

Już rok temu serwis Stopklatka.pl informował, że Związany z Kremlem oligarcha Wiktor Wekselberg wyłoży 4 miliony dolarów na film fabularny „1612”, opowiadający o Wielkiej Smucie. Główną osią fabuły ma być wypędzenie polskiej załogi z Kremla (którego rocznica jest w Rosji świętem narodowym – 4 listopada). Film ukaże się w rosyjskich kinach 1 listopada. Reżyser nie ukrywa, że zamówienie na film przyszło prosto z Kremla.

Na polskich forach internetowych pojawia się coraz więcej opinii sugerujących, że nowy film Władimira Chotinienki ma być propagandową odpowiedzią na „Katyń” Andrzeja Wajdy.

Tymczasem Andrzej Talaga w „Dzienniku” pisze, że czuć w filmie i podziw dla nas. Polska husaria jest piękna i dostojna. To nie najemnicza banda, ale siła i godność. Stosowny przeciwnik dla odradzającej się Rosji”.

Rosjanie – jak przekonuje Talaga – nie znają i nie rozumieją znaczenia nowego (istniejącego od 2004 roku) święta – Dnia Jedności Narodowej. Nie znają też historii Wielkiej Smuty. Nowy film ma być szansą na zmianę tej sytuacji, udowadniać – jak twierdzi Fiodor Łukianow, że główna jej myśl brzmi: liberalizm prowadzi do smuty, jest wręcz z nią nierozerwalnie związany, z kolei stabilność i porządek wiążą się z silną, scentralizowaną władzą”.

Sam reżyser nie boi się też odniesień do najnowszej historii Rosji. Zaznacza jednak, że Kreml – pośrednio finansując film – zakazał nadawania mu antypolskiego charakteru. Jedynym czysto historycznym fragmentem w naszym filmie jest prolog, z którego jednoznacznie wynika, że za wszystkie nasze nieszczęścia nie ponosi winny nikt inny,tylko my sami. To prolog o nas, to zwierciadło, w którym Rosjanie mogą się przejrzeć. Zaprosiłem do udziału w filmie świetnego polskiego aktora Michała Żebrowskiego. Przecież nie zagrałby w nim, gdyby znalazł tam coś obraźliwego dla Polaków.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *