W Bombaju też uczą się historii z komiksów

link

HNN informuje o inicjatywie nauczycieli z Bombaju. Podobnie jak w Polsce komiks staje się tam powoli elementem nauczania historii.

Dyrektor jednej z bombajskich szkół, Sushma Dhumal, jest zdania, że komiksy na lekcjach historii sprawdzają się bardzo dobrze. Dotąd nudzące się podczas zajęć dzieci pracują teraz z obrazkowymi historyjkami prezentującymi fragmenty historii Indii.

indyjskiekomiksy.jpgPraca z tego typu materiałami wygląda następująco. Dzieci czytają komiks, potem dzielą się na grupy, w których dyskutują o zawartości przeczytanych fragmentów. Jedna z grup przedstawia na forum klasy swoje opinie. Rozpoczyna się często bardzo ożywiona dyskusja.

Wykorzystywane na lekcjach komiksy pochodzą z wydawnictwa Amar Chitra Katha.

W Polsce komiksy historyczne powoli przyjmują się w edukacji historycznej. Wpływa na to między innymi akceptacja, jaką dla obrazkowych historii o Powstaniu Warszawskim zadeklarowali sami powstańcy.

Wykorzystanie formy komisku nie ogranicza się tylko do lektury. W 2006 roku w ramach obchodów Poznańskiego Czerwca Chorągiew Wielkopolska Związku Harcerstwa Polskiego i Narodowe Centrum Kultury zorganizowało happening historyczny poświęcony wydarzeniom sprzed 50 laty. Mieszkańcy Poznania mogli zamalowywać klatki z komiksu „1956: Poznański Czerwiec”.

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>