Polityka historii i pamięci w sztuce polskiej ostatniej dekady – spotkania ze Zbigniewem Liberą na UAM

link

Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zaprasza na serię seminariów Jak zrozumieć, że sztuka jest myśleniem. Zajęcia poprowadzi Zbigniew Libera.

Spotkania odbywać się będą w dniach 22-26 października 2007 roku o 17.3o w sali 118, Collegium Historicum, ul. św. Marcin 78, 61-809 Poznań.

Zbigniew Libera to jeden z najciekawszych i najważniejszych polskich artystów. Jego prace – fotografie, filmy wideo, instalacje, obiekty i rysunki – w przenikliwy i przewrotny intelektualnie sposób grają ze stereotypami współczesnej kultury. Jego wstrząsające prace wideo z lat 80. (m.in. „Obrzędy intymne” i „Perseweracja mistyczna”) wyprzedziły o 10 lat falę „sztuki ciała”. W połowie lat 90. Libera zaczyna tworzyć „Urządzenia korekcyjne” – obiekty będące przetworzeniem istniejących już produktów, przedmiotów masowej konsumpcji (m.in. „Universal Penis Expander” czy „Body Master. Zestaw zabawowy dla dzieci do lat 9″). Projektuje także przetworzone zabawki, prace odsłaniające mechanizmy wychowywania, edukacji i tresury kulturowej, z których najgłośniejszą staje się „Lego. Obóz koncentracyjny”. Od tego też czasu jest jednym z filarów tzw. sztuki krytycznej, również w sensie instytucjonalnym – mimo rozwoju kariery cały czas blisko związany jest z środowiskami niezależnymi i sceną offową. W ostatnich latach zajmuje się głównie fotografią, a szczególnie specyfiką fotografii prasowej, tym jak media kształtują naszą pamięć wizualną i manipulują obrazem historii (serie prac „Pozytywy” i „Mistrzowie”, 2003).

libera_pozytywy.jpgTematyka spotkań:
1. 22.10 (poniedziałek)
Jak rozumieć, że sztuka jest formą myślenia
2. 23.10 (wtorek)
Czy istnieją tematy dla sztuki niewłaściwe? [Lego. Oboz koncentracyjny 1996]
3. 24.10 (środa)
Czym są i jak działają powidoki pamięci [Pozytywy 2002-03, Czekan Trockiego 2005]
4. 25.10 (czwartek)
Kostium, rekwizyt, dialog przy wznoszeniu pomnika pamięci w epoce posthistorycznej [Co robi łączniczka 2005]
5. 26.10 (piątek)
Polityka historii i pamięci w sztuce polskiej ostatniej dekady [Mistrzowie 2003]

Tematyka spotkań i plan zajęć

Więcej informacji: Ewa Domańska, IH UAM, email: [email protected].

O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji CC BY-SA 3.0.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>