Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (12.10.2007) i jego treść może nie być aktualna. Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Przez kino do historii – spotkania filmowe w Domu Spotkań z Historią

Przez kino do historii to nowy cykl filmowy Domu Spotkań z Historią. Podczas spotkań z historykiem, politologiem i filmoznawcą profesorem Eugeniuszem Cezarym Królem poznać będzie można relacje między historią a kinem PRL. Dyskusja o wpływie cenzury na polską kinematografię, rozmowy o propagandzie filmowej i obrazie wydarzeń historycznych w kinie to tylko niektóre treści wydarzeń planowanych w ramach cyklu.

26 października o godzinie 18.00 w siedzibie PAN (Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala Marii Curie-Skłodowskiej) odbędzie się pierwsza prezentacja. Wyświetlony i omówiony zostanie film Dwie godziny (1946, 68’), w reż. Stanisława Wohla i Józefa Wyszomirskiego.

dwie_godziny.jpgTo pierwszy powojenny pełnometrażowy film fabularny. Akcja toczy się tuż po zakończeniu wojny. Bohaterami są ludzie naznaczeni przez wojnę. Młody mężczyzna Marek, który wraz ze swą dziewczyną Weroniką wraca do rodzinnego miasta, ale zastaje swój dom w gruzach. Lekarz, pracujący na dworcu kolejowym w punkcie opatrunkowym, jego kochanka, która przed wojną była narzeczoną Marka. Szewc, więzień obozu śmierci, nie mogący się uwolnić od strasznych wspomnień, kapo i jego żona Marta nie mogąca pogodzić się z haniebną przeszłością męża. Kiedy więzień rozpoznaje swego kata – zabija go.

Drastyczne i dwuznaczne obyczajowo sceny zadecydowały, że film powędrował na półkę i miał swoją premierę dopiero w 1957 r. W obsadzie znaleźli się znani przedwojenni aktorzy – Aleksander Zelwerowicz, Józef Węgrzyn i debiutanci – Danuta Szafarska i Jerzy Duszyński.• • •


Kilka razy w miesiącu wysyłany jest newsletter z informacją o nowych materiałach dostępnych na Historiaimedia.org. Nie ma w nim żadnych reklam. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. Proszę o podanie adresu email:

 

Bezpieczeństwo adresów w bazie subskrypcji zapewnia system NinjaMail.

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze

Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety. Komentarze są moderowane.