Medieval II Total War: Zabawa historią, walka o historię
Jan M. Długosz na blogu Technopolis świetnie opisał zabiegi polskich fanów tej strategicznej gry, którzy zwrócili się z listem otwartym do jej producenta. W liście Polacy poprosili Creative Assembly o uwzględnienie ich postulatów co do polskich jednostek, miejsc i obiektów. Okazuje się, że podobna petycja przygotowywana jest także w perspektywie wydania Empire Total War (gdzie Polska – Rzeczpospolita Obojga Narodów – ma nie być jedną z frakcji grywalnych).
Zamierzamy napisać petycję, w której zamieścimy szczegółowy opis frakcji polskiej, wraz z mapą, krótką historią okresu, zarysem gospodarki i kultury. Najwięcej chcemy poświęcić opisowi armii Rzeczypospolitej, gdzie dołączymy obrazki czy zdjęcia uzbrojenia i mundurów. Nie chcemy powtórki z Medieval 2 Total War, gdzie Polska została przestawiona jako słabo rozwinięte pańtwo z zacofaną armią… Na początku XVIII wieku nasze państwo miało duży obszar i nie było jeszcze kryzysu.
Tutaj można znaleźć dyskutowany tekst jednej z petycji:
Seria TotalWar jest w Polsce niezwykle popularna. Przykładem tej popularności jest polski serwis www.totalwar.org.pl, posiadający największe nieanglojęzyczne forum TW na świecie, które skupia ponad 6 tysięcy polskich graczy i notuje wysoką oglądalność gości. Najnowsza część serii – Medieval II – była już od samego początku wnikliwie obserwowana i szeroko dyskutowana na naszym forum. Ze względu na obecność w grze Królestwa Polski, Medieval II pozyskał sympatię licznej rzeszy polskich graczy. Z chwilą premiery gry musieliśmy jednak przełknąć gorzką pigułkę, ponieważ Polska została przestawiona w grze niehistorycznie i bardzo oględnie. Tę rażącą ahisytoryczność przyćmił fakt licznych błędów w kodzie gry, które zabiły jej potencjał i grywalność. Od tego czasu uświadczyliśmy już jednak dwóch łatek, które naprawiły wiele dotychczasowych błędów, przez co grywalność Medievala II niepomiernie wzrosła. Wachlarz jednostek polskich pozostał jednak niezmieniony, a więc niehistoryczny i przekłamany. Ogłoszenie prac nad pierwszym dodatkiem ‘Kingdoms’ oraz prezentacja jego zawartości wlały nową nadzieje w serca tysięcy polskich graczy. Oto bowiem jedna z kampanii regionalnych – Wojny Krzyżackie – będzie toczyć się między innymi na obszarze Polski, a samo Królestwo Polskie będzie jednym z głównych bohaterów kampanii. Tak przynajmniej wszystkim nam, Polakom zaznajomionym z własną historią, się wydawało.
Dosyć swobodne „odegranie” w grze Total War bitwy pod Legnicą z 9 kwietnia 1241 roku.
Tego typu inicjatywa to tylko jedna z kilku aktywności polskich fanów TW. Każdy, kto chciałby bardziej spolszczyć sobie tę grę ma dostęp do przygotowywanych w ramach społeczności graczy modyfikacji, które można bez problemu zainstalować w oryginalnej grze.
Petycje i mody powstają w wyniku wspólnych dyskusji i pracy, opartej na wiedzy historycznej, którą przelewa się do oryginalnego mechanizmu gry. Okazuje się, że edukacyjna rola gier komputerowych nie ogranicza się tylko do samej funkcji grania, zaliczania kolejnych etapów rozgrywki, pokonywania komputerowych (lub sieciowych) przeciwników w stylizowanych na historyczne realiach. Intensywne modyfikowanie, przerabianie i przygotowywanie opracowań pokazujących błędy i przekłamania historyczne w oryginalnych (zagranicznych) wersjach to też dowód na dużą historyczną pracę. Może czas zacząć tę aktywność doceniać w edukacji historycznej?
Pozostańmy w kontakcie! Zachęcamy do subskrybcji newslettera oraz korzystania z profilu Historia i Media na Facebooku i Twitterze.