polecamy

DNA pomaga w identyfikacji żołnierzy I wojny światowej

23.09,2007
redakcja

29-letni szeregowiec Jack Hunter zginął na polu bitwy pod Passchendaele w 1917 roku. Umierał w ramionach swojego brata - Jima, który pochował go niedaleko linii frontu w płytkim grobie. Kiedy ucichły działa, chciał odnaleźć ciało brata, jednak ziemia była tak zryta pociskami, że stało się to niemożliwe. Jim zmarł w 1977 roku.

obraz_wojny.jpg90 lat po tej jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej, ciało Jack Hunter zostało zidentyfikowane dzięki badaniom kodu DNA. Uroczysty pogrzeb z pełnymi honorami wojskowymi odbędzie się już w tym tygodniu na jednym z cmentarzy wojennych w Belgii. Ciało szeregowca Huntera - obok szczątków pięciu innych żołnierzy - zostało odnalezione rok temu przez robotników naprawiających rury gazowe w miasteczku Westhoek niedaleko Ypres. Przy zwłokach nie odnaleziono żadnych dokumentów i przedmiotów, które mogłyby ułatwić identyfikację - oprócz butów i fragmentów mundurów, które świadczyły, że byli to australijscy żołnierze.

Po 13 miesiącach badań udało się - również dzięki staraniom 81-letniej już dziś bratanicy Jacka Huntera, Mollie Millis - udało się ostatecznie potwierdzić tożsamość zwłok. Umożliwiły to pobrane od Mollie Millis próbki materiału DNA, które porównano z DNA zachowanym w zwłokach.

Przypadek Jacka Huntera stał się przyczyną dyskusji o zbudowaniu w Wielkiej Brytanii specjalnej bazy próbek kodu DNA poległych żołnierzy, których ciała udałoby się odnaleźć. Taka baza mogłaby stać się narzędziem do skuteczniejszejszego poszukiwania i identyfikacji ofiar wojen.


Ostatni żyjący brytyjski żołnierz biorący udział w bitwie pod Passchendaele.


Weterani odwiedzają pole bitwy - czerwiec 1987.


Trailer zrealizowanego w 2006 roku filmu “Passchendaele”.

Na zdjęciu: Żołnierze australijskiej 4 Dywizji na kładce w lesie Chateau niedaleko Ypres, 29 października 1917 roku. Źródło: Wikipedia.

Zobacz też: Breakthrough as DNA identifies WW1 soldier

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Uwaga: Można używać podstawowych znaczników XHTML w treści komentarza. Podany w formularzu mail nigdy nie będzie publikowany. Redakcja zastrzega sobie prawo edycji lub usunięcia komentarza, jeśli jego treść nie odnosi się do treści artykułu lub narusza zasady netykiety.

Istnieje możliwość subskrybowania informacji o nowych komentarzach do tego artykułu za pomocą kanału RSS

Dodając komentarz pomagasz digitalizować starodruki