Przeglądaj archiwa Time Magazine od 1923 roku!
Jakiś czas temu pisałam o nowych opcjach wyszukiwania oferowanych przez Google. To nowe rozwiązanie umożliwia zlokalizowanie konkretnych faktów na graficznym przedstawieniu linii poszczególnych lat lub miesięcy, w oparciu o odwołania z konkretnych stron internetowych.
Niedawno trafiłam na serwis http://corpus.byu.edu/time/, który można wykorzystać do badań prasowych i historycznych na podobnej zasadzie, jak wyszukiwarkę Google Timeline View. Tym razem możemy przeszukiwać zawartość wydań tygodnika Time z całego okresu istnienia pisma (od 1923 roku).
Narzędzie umożliwia wybranie interesującego nas okresu, wykluczenie danych roczników z wyszukiwania oraz szczegółowe określenie frazy wyszukiwania.
Po wpisaniu frazy do okna wyszukiwania pojawia się informacja ile razy interesujące nas słowo występowało w kolejnym roku wydawania czasopisma. Na przykład dowiadujemy się, że fraza „Walesa” w latach osiemdziesiątych na łamach Time’a pojawiła się 477 razy, w latach dziewięćdziesiątych – 103 razy, a od 2000 roku już tylko 12 razy. Bardzo prosto porównać ten wynik z obserwacją zaangażowania Lecha Wałęsy w działalność publiczną na przestrzeni tych dekad. Można również dowiedzieć się, kiedy opublikowano pierwszy artykuł, zawierający w sobie określoną frazę (w przypadku Lecha Wałęsy jest to ten artykuł z 8 września 1980 roku).
Kliknięcie na datę wyświetla fragment artykułu. Ponowne kliknięcie w tym miejscu odsyła już do osobnej strony w archiwum Time’a, na której przeczytać można już cały archiwalny tekst.
Time udostępnia ogromne zasoby, które mogą wykorzystać historycy, zajmujący się w swoich badaniach prasą, a także badacze kultury i języka. Oto na przykład bez większych problemów znaleźć w tym archiwum można artykuły z początku II wojny światowej – takie jak ta analiza sytuacji międzynarodowej z 4 września 1939 roku. Narzędzie umożliwia też choćby analizowanie zmieniającego się w czasie kontekstu poszczególnych pojęć. Na przykład kontekstu słowa homosexuality, które 30 lipca 1928 roku w artykule Clean Majority staje się głównym argumentem za zamknięciem przedstawienia Edwarda Bourdeta. Tymczasem 26 stycznia 2004 roku wymieniane jest w kontekście działań edukacji seksualnej w jednej z amerykańskich szkół.
Time udostępnia także archiwalne okładki swoich wydań.
Ciekawe, czy i kiedy polskie tytuły mające długie tradycje wydawnicze zdecydują się na udostępnianie w ten sposób swoich zasobów.
• • •
Kategorie: Zasoby
Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika
O ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.
Komentarze