Logo portalu Historia i Media

Historyczne zasoby internetu, digitalizacja, nowe trendy w humanistyce, rekonstrukcje »

 
Uwaga: ten wpis został opublikowany dość dawno (07.07, 2007) i jego treść może nie być aktualna. Komentarze zostały zablokowane.

Wiki wsparciem dla użytkowników brytyjskiego Archiwum

nationalarchives.gifBrytyjskie Archiwum Narodowe uruchomiło wiki, mające być wsparciem dla wszystkich użytkowników tej instytucji.

System wiki pozwala na dowolną edycję i zakładanie nowych stron w całym serwisie. Inicjatorzy projektu zachęcają do współtworzenia jego zasobów. Zrobić to można opisując i rozwijają konkretne sygnatury dostępne w katalogu Archiwum (choćby na podstawie własnych doświadczeń z kontaktu z tymi materiałami). Inicjatorzy zachęcają również do upubliczniania pełnej zawartości dokumentów, z którymi miało się do czynienia (wymaga to skopiowania i przepisania treści dokumentu do wiki).

yourarchives.jpg

Wiki umożliwiać ma również informowanie o wszelkich zmianach czy nowych faktach dotyczących archiwizowanych materiałów – np. przez podanie gdzie faktycznie znajduje się zagubiony dokument istniejący w spisie, ale praktycznie niedostępny. Tą drogą pracownicy Archiwum chcą otrzymywać feedback dotyczący wszelkich błędów i nieprawidłowości, jakie mogą pojawić się w organizacji zbiorów.

Kolejnym elementem, który ma być tworzony kolektywnie, jest budowanie przewodników archiwalnych, mających pomóc niedoświadczonym badaczom w poruszaniu się po archiwum. I tak np. osoby chcące odkryć przeszłość swojej rodziny mogą skorzystać z obszernego opisu działań, jakie powinny podjąć podczas pracy z zasobami Archiwum.

Archiwum nie bierze jednak odpowiedzialności za jakość informacji dostępnych w serwisie.

Zobacz serwis Your Archives.

 

• • •

Kategorie: Narzędzia

Skrócony link: Kopiuj adres odnośnika

Licencja Creative CommonsO ile nie zaznaczono inaczej tekstowa treść tego artykułu jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported.

Komentarze