Historia i Google Maps
Nie trzeba szukać długo, aby pokazać kilka interesujących przykładów projektów historycznych opartych o rozwiązania Google Maps. Interaktywna mapa świata dostarczana przez Google i odpowiednio zbudowany skrypt umożliwia tworzenie opisów konkretnych punktów mapy – daje to olbrzymie możliwości graficznego i geograficznego przedstawienia tematów, obiektów czy zjawisk historycznych.
Czym jest Google Maps? Za Wikipedią: To jeden z serwisów wyszukiwarki internetowej Google, który z założenia ma być bazą danych map oraz zdjęć satelitarnych i lotniczych całego świata. Zdjęcia oglądać można w kilkunastu skalach, jednak poziom największego zbliżenia jest różny w różnych miejscach. W Stanach Zjednoczonych w większości miast na najwyższym poziomie zbliżenia rozróżnić da się nawet pojedyncze drzewa (podobnie w wypadku większych miast w Polsce), z drugiej strony sporą część świata wciąż można oglądać jedynie z bardzo dalekiej perspektywy. Stale jednak dodawane są nowe zdjęcia, jako że serwis nie jest ukończony i znajduje się w wersji beta.
Serwis Your History Here to inicjatywa, w której Internauci publikują krótkie, często nieznane historie dotyczące określonych miejscowości, podpinając je pod określone punkty na interaktywnej mapie. Osoby odwiedzające serwis mogą dodawać własne informacje, uzupełniając bazę.
Informacje o konkretnych miejscach pojawiają się po klinięciu w niewielką ikonę. Obraz z mapy zamienić można bez problemu na obraz z satelity, co tylko zwiększać może efekt całej prezentacji.
Dane o nowych wpisach dostępne są przez kanały RSS oraz newsletter. Your History Here realizowany jest przez MySociety i raczej nie jest specjalnie popularny (przynajmniej nie świadczy o tym ilość zdefiniowanych przez użytkowników punktów). Jest to jednak dobry przykład,w jaki sposób zorganizować można serwis edukacyjny dotyczący choćby historii konkretnej miejscowości czy regionu, w którym uczniowie opisują poszczególne miejsca związane np. z II wojną światową.
Google Maps idealnie nadaje się także do tworzenia interaktywnych przewodników.
W polskim Internecie podobne funkcje spełniać może serwis miejsca.net. Umieszczono w nim na przykład informację o Lesie Bacieczki w Białymstosku, w którym w latach 1941 – 1944 okupanci niemieccy rozstrzelali ok. 3000 osób.
Czy też dane dotyczące pomnika Żołnierzom 26 pułku piechoty LWP sformowanego w 1944 r w Niewodnicy Kościelnej.
Lub wykopalisk archeologiczynych prowadzonych przez profesora T. Sarnowskiego w Novae nad Dunajem.
Online Archaeology – UK Archaeology Resource to serwis pozwalający na wyszukiwanie miejsc interesujących pod względem archeologicznym w Wielkiej Brytanii. Na mapie znaleźć można np. informacje o umiejscowieniu ruin rzymskich zabudowań czy historycznych pobojowiskach.
Z tego typu rozwiązań korzystają również instytucje mające wielkie zasługi w edukacji historycznej. BBC realizuje właśnie w oparciu o Google Maps projekt The Abolition of British Slavery – Interactive Map. W tym przypadku do opisów dołączono nagrania audio i grafikę.
Więcej przykładów tego typu rozwiązań znaleźć można we wpisie na blogu Googlemapsmania.