Słuchaj, synu! – Librivox.org
Na Wired pojawiła się ostatnio informacja o uruchomieniu portalu oferującego darmowe nagrania dzieł literatury światowej – Librivox. Projekt opiera się na pracy wolontariuszy, którzy czytają fragmenty poszczególnych książek i nagrane materiały wysyłają do serwisu w licencji public domain.
Katalog książek opiera się na zawartości stron Projektu Gutenberg – nie ma nowości, chociaż jest kilka niezłych tytułów – organizatorzy zapowiadają opublikowanie w formacie audio choćby Źdźbeł trawy Whitmana i tekstów Joyce’a.
Na początku lat dziewięćdziesiątych powszechne były opinie o upadku tradycyjnej pozycji książki w procesie odbioru informacji. Lekturę zastąpić miało oglądanie, książka miała przejść w medium elektroniczne. I jeśli spojrzeć na sytuację książki w Polsce, nic z tego nie wyszło. Polski obieg informacji i dyskusji naukowych, przynajmniej na poziomie oficjalnej nauki historycznej, odbywa się z pominięciem Internetu. Większość serwisów uczelnianych nie aktualizuje swoich treści dotyczących konferencji naukowych i publikacji. A strony www z profesjonalnymi wynikami badań historycznych właściwie nie istnieją. Hipertekst nie jest wykorzystywany w procesie składania prac naukowych, a przecież nawet zwykłe systemy wikimedia pozwalają na takie rozwiązania. Dlatego raczej bez szans są stwierdzenia, że książka w formacie audio wyprze dotychczasowe formy publikacji – chociaż na pewno miałaby szansę na duży udział w popularyzacji nowych treści. Whitmana można z przyjemnością posłuchać na odtwarzaczu mp3 podczas spaceru.